Już około 18 tysięcy lat p.n.e ludzie korzystali z uzdrowicielskiej mocy roślin. Dopiero w czasach starożytnego Egiptu zielarze nauczyli izolować z tkanek roślinnych to co najlepsze – tak powstały właśnie olejki eteryczne. Stosowanie olejków eterycznych utrzymało się do dzisiejszych czasów.Zwłaszcza teraz warto przypomnieć sobie o ich działaniu zwłaszcza bakteriobójczym i wirusobójczym.Stosowanie nienaturalnych środków dezynfekujących może bardzo zaszkodzić skórze i wyjałowić Nasze otoczenie a olejki eteryczne są naturalne przez co bezpieczne dla środowiska.
Przedstawiam Wam listę olejków które przydadzą się w sprzątaniu domu.
- Olejek cytrynowy-oczyszcza powietrze z patogenów, ułatwia usuwanie nieprzyjemnych zapachów, orzeźwia i aromatyzuje powietrze. Doskonale sprawdza się do czyszczenia kuchni i łazienki, kranów, fug, kosza na śmieci, pralki, blatów czy desek do krojenia. Działa antybakteryjnie, usuwa plamy i tłuszcz, dlatego warto używać go do mycia naczyń i podłogi. Poza tym wykazuje właściwości pobudzające, antydepresyjne oraz ułatwia koncentrację
- Olejek miętowy– ułatwia koncentrację dzięki świeżemu zapachowi. Odstrasza owady takie jak muszki owocówki, mrówki, mole, karaluchy. Stosować go można do mycia armatury łazienkowej i podłóg w kuchni i łazience z dodatkiem jednego z olejków cytrusowych.
- Olejek lawendowy- ze względu na właściwości antybakteryjne doskonale sprawdza się do mycia całej łazienki w tym kabiny prysznicowej, wanny, umywalki czy podłogi. Świetnie odświeża i neutralizuje brzydki zapach wydobywający się z umywalki w łazience czy kuchennego zlewu. Ponadto odstrasza owady, ułatwia zasypianie oraz uspokaja i odpręża.
- Olejek mandarynkowy– wyróżnia go słodki, orzeźwiający zapach soczystych owoców. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Doskonale sprawdza się jako preparat do mycia kuchni.
- Olejek pomarańczowy – Usuwa tłuste i uporczywe plamy i zanieczyszczenia. Świetny do czyszczenia każdej powierzchni, także płyty kuchennej.
- Olejek grejfrutowy – Zabija bakterie, wirusy i grzyby, dlatego warto stosować go do mycia naczyń, zlewu i piekarnika. Doskonale usuwa tłuszcz, brud czy pleśń.
- Olejek z trawy cytrynowej – wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Nabłyszcza meble i podłogi drewniane oraz odstrasza owady. Warto stosować go do czyszczenia całego domu, jako uniwersalny środek dezynfekujący, do czyszczenia blatów czy dziecięcych zabawek.
- Olejek eukaliptusowy- to najlepszy sposób na odświeżanie powietrza w pokoju, który pomaga obkurczyć śluzówkę i ułatwić oddychanie. Olejek eukaliptusowy polecany jest również do odstraszania insektów,pobudzania systemu odpornościowego oraz walki z pasożytami i roztoczami.
- Olejek sosnowy ,pichtowy ,jałowcowy - mają działanie odkażające w stosunku do bakterii, grzybów i pleśni.
- Olejek szałwiowy -dezynfekuje.Możemy go zastąpić również naparem z szałwi.
- Olejek waniliowy -ma właściwości antyseptyczne.
- Olejek geraniowy-ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.Odstrasza owady ,działa antynikotynowo ,pomoże w walce z pleśnią.
Olejki eteryczne potęgują wzajemnie swoje działanie więc zaleca się stosować 2-4 olejków na raz.Nie rozcieńczone pod wpływem promieni słonecznych mogą podrażniać. Należy także unikać kontaktu z oczami.
Olejki należy przechowywać w ciemnym miejscu aby zachowały swoje właściwości.
w kolejnym artykule prezentujemy przykładowe domowe środki czystości na bazie właśnie olejków eterycznych.
